lekarz

Problem z poruszaniem ręką – kiedy warto pójść do neurologa?

Człowiek tak mocno odsunął się od natury i na co dzień pomija tak wiele znaków wysyłanych przez ciało, że zdarza się, że reaguje dopiero na ból spowodowany chorobą albo uszkodzeniem ciała, a nie zapobiega jego wystąpieniu. Jeżeli miewamy problemy z utrzymaniem filiżanki albo długopisu, jeśli dokucza nam okropny ból, wrażenie ciągnięcia lub mrowienia dłoni i dokucza on szczególnie w nocy, warto dowiedzieć się, czym jest zespół cieśni nadgarstka i natychmiast udać się do specjalisty, który pomoże zdiagnozować naszą dolegliwość i wprowadzi odpowiednie leczenie.

chirurg
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykle po wykryciu dolegliwości podejmuje się trzy kroki, uzależnione od stopnia rozwoju choroby: rehabilitacja, zastrzyki i operacja. Jeżeli zespół cieśni nadgarstka nie jest w wysokim stadium zaawansowania, leczenie rozpoczyna się od rehabilitacji – Artemed. To bardzo ważne, aby rzadko używać chorej ręki, nie wspominając o jej przeciążaniu. Warto wybrać fizykoterapię lub terapię manualną (neuromobilizację). Jeśli okaże się nieskuteczna lub jeśli neurolog stwierdzi, że trzeba wzmocnić terapię, przepisuje zastrzyki.

chirurg
Autor: KoiQuestion
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas aplikuje się zwykle witaminę B6 albo substancję o działaniu przeciwzapalnym. Jeżeli efekty nie są satysfakcjonujące, trzeba sięgnąć po inwazyjną, ale najskuteczniejszą metodę – zabieg. Zabieg polega na podcięciu nerwu pośrodkowego, idącego przez rękę do łokcia. Zaufajmy specjaliście, który oceni stopień uszkodzenia nerwów według sześciostopniowej skali i zakwalifikuje nas na rehabilitację lub zabieg. Jeśli osiągniemy najwyższy stopień, zabieg jest nieunikniony. Przy stwierdzeniu uszkodzeń niższego stopnia powinna sprawdzić się kilkumiesięczna rehabilitacja rehabilitacja po operacji kręgosłupa i odciążenie ręki.

Zespół cieśni nadgarstka bardzo często jest chorobą zawodową sekretarek lub informatyków, jednakże okazuje się, że nie tylko osoby wykonujące te zawody są głównie narażone na dolegliwości związane z wielogodzinnym układaniem dłoni w ustalonej pozycji. Szczególnie narażeni są też sportowcy (na przykład gracze w tenisa), policjanci a nawet krawcy, ze względu na ułożenie dłoni. Pamiętajmy, że higiena pracy pozwoli ograniczyć problemy, ale nie wyeliminuje ich zupełnie. Zwracajmy również szczególną uwagę na znaki wysyłane przez nasze ciało, żeby móc zareagować w odpowiednim momencie (oceń nasz profil artemed.pl).