kitesurfing

Kiteboarding – jakie wymagania sprzętowe

Kiteboarding to odmiana surfingu, technicznie podobny do sportu jakim jest windsurfing. Zasadnicza różnica to forma prowadzenia deski . Jest ona używana na krawędzi, podobnie do snowboardu. Odmiennie w windsurfingu deskę prowadzi się na płasko. Kitesurfingi uprawiane są zarówno na słodkowodnych zbiornikach, gdy tylko występują wiatry, jak i na morskich falach. Osoba biorąca udział w akcji typu kitesurf obóz wie jak ważny jest problem odpowiedniego sprzętu. Występują tutaj trzy podstawowe przedmioty: bar, deska oraz latawiec.

Bar składa się zazwyczaj z czterech, rzadziej dwóch linek, drążka sterowniczego oraz haka mocującego. Linki oraz hak przymocowane są do specjalnego trapezu, który często stanowi siedzisko dla osoby sterującej. Jednak niektórzy kitesurfurzy nie używają go w tym celu, a dzięki temu wykonują zaawansowane triki. Znane są na przykład: kiteloopy czy handle passy.

kitesurfing
Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Równie istotny element sprzętu kitesurfingowego to oczywiście deska. Często deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski można podzielić na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane potrafią utrzymać się samodzielnie na wodzie, oczywiście bez obciążenia na nich. Podczas żeglowania dryfują one na wodzie dzięki latawcowi. Podstawowe właściwości na jakie się patrzy przy zakupie deski to długość, wyporność i kształt – tu zależy wszystko od gustu. Wszystkiego dowiesz się tutaj: .

Źródłem energii w kitesurfingu jest latawiec. Tutaj również występują różne jego rodzaje, uzależnione między innymi od powierzchni czy sztywności. Z reguły dzielą się one na trzy rodzaje: LEI, bow oraz komorowe. Latawce typu bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Z kolei latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Reasumując kitesurfing stanowi w miarę bezpieczny sport, pod warunkiem, że mamy odpowiednią wiedzę, sprzęt oraz umiejętności. Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy kitesurfingu lub pływających już doświadczonych kitesurferów: .