Nordic walking, park, spacer

Kijki dla startujących – alternatywa na lepsze życie

Jak dużo odmiennych trendów, tak też moda na nordic walking przybyła do Polski z zachodu. Jest to specyficzna odmiana chodu, stosowana do celów rekreacyjnych. Od normalnego chodu różni się zastosowaniem specjalnych kijów, dzięki którym cały chód wygląda odmiennie niż zwykle.

Przez to z kolei, że sposób marszu jest inny, nordic walking ma dużo lepsze działanie na organizm człowieka. Dzięki takiej technice chodu można wyrobić sobie wiele partii mięśniowych. Część mięśni, jak między innymi mięśnie brzucha, podczas chodu zachowują się zupełnie inaczej niż w czasie zwykłego spaceru. Miłośników tej aktywności można zobaczyć ostatnio niezwykle często, występują w zasadzie w każdym większym mieście. Co niewątpliwie jest obserwacją pozytywną – tą formą aktywności zajmuje się dużo więcej osób starszych niż młodych. Seniorzy bardzo lubią taką metodę spędzania wolnego czasu, tym bardziej że mogą dzięki temu mieć dobrą kondycję fizyczną.

SprzętJedynym sprzętem koniecznym są kije. Kije do nordic walking występują w wielu rozmaitych typach i formach, w zależności od zastosowania. Przy wyborze kijów należy brać pod uwagę na pewno swój wzrost i to do niego dobierać długość , formę kijków i porady fachowców. Kije (więcej na temat) pojawiają się w dwóch podstawowych formach: składanej, która jest o wiele łatwiejsza w przenoszeniu i ogólnie w transporcie, oraz forma nieskładana, która również daje korzyści. Ta druga odmiana dzięki brakowi mechanizmu składania jest o wiele bardziej trwała i odporna. Z butów powinny być najlepsze na początek zwykłe buty do treningu, które znajdziesz tutaj:

W jaki sposób kupić odpowiednie kije?
Jak już zostało wspomniane, sprzęt dobiera się przede wszystkim do wzrostu. Reszta czynników jest właściwie sprawą upodobań. Oprócz tego ogromnie istne jest, by kupować tylko kije stworzone do nordic walking. Istnieją bowiem inne kijki jak na przykład trekkingowe lub narciarskie i mogą być ze sobą pomylone. Tymczasem ich zasada działania jest różna. Kije (przejdź) profesjonalne posiadają wymienne końcówki przeznaczone na różne rodzaje gruntu. Właściwie dobrane kije dobrze układają się w dłoniach, mają rękojeść dopasowaną do dłoni oraz wytrzymałe uchwyty. Do takiej formy chodu dobrze jest również posiadać właściwe obuwie, które też będzie osłaniać przed zmiennymi warunkami na zewnątrz.