hipoterapia

Co to jest hipoterapia, od jakiego czasu jest ona prowadzona i w którego rodzaju dolegliwościach dopomaga?

Ludzkie życie byłoby ponadto piękniejsze, gdyby nie różne przypadłości, których należy żałować, że doznajemy. Powody ich pojawiania sie są bardzo wszelakie. Od mankamentów genetycznych, przez dolegliwości nabyte, na wszelakiego rodzaju wypadkach finalizując.

hipoterapia
Autor: BMW
Szczęśliwie z drugiej strony moglibyśmy korzystać ze znacznej liczby kuracji, które mogą dopomóc nam w pozbyciu się niektórych dolegliwości.
Kuracje te są bardzo wszechstronne. Wykorzystują masaże, ćwiczenia, oświetlenie, H2O a także zwierzęta. Przykładowo: czy pojmujesz, iż hipoterapia, zatem użycie w celach terapeutycznych tak wspaniałego zwierzaka jak koń, wykorzystywano już w piątym wieku p.n.e? To niezwykłe, prawda? Wtedy to Hipokrates z Kos napisał traktat, w jakim wychwalał przejażdżki na koniu (nazywaną aktualnie jako hipoterapia) jako bardzo wartościową gimnastykę figury i umysłu, która pobudza funkcje organizmu i łagodzi schorzenia. W latach trochę w większym stopniu nam bliskich hipoterapia służyła przykładowo w XIX i XX w. na wyspach brytyjskich. Jednak nie należy szukać aż tak daleko w okresie oraz przestrzeni. W latach ’80tych XX wieku w naszym kraju została stworzona w Krakowie pod kierownictwem prof. Grohmala rodzima organizacja hipoterapeutyczna. Tak, hipoterapia posiada niezwykle okazałą przeszłość również w naszym kraju.
A w jaki sposób to wygląda aktualnie? Otóż zupełnie nieźle. Hipoterapia jest przeprowadzana na przykład przy wielu stadninach koni, które angażują wyszkolonych specjalistów. Takiego typu hipoterapia jest najczęściej skierowana dla dzieciaków oraz osób, których dotknęła jakiegoś rodzaju dolegliwość neurologiczna, np. SM lub dyskopatia.

Warto tu dodać, iż już w 1952 r. duńska sportsmenka Liz Hartel nie zakończyła trenować na koniu i dzięki takiemu postępowaniu była w stanie nawet nie wyłącznie wystąpić na mistrzostwach w Helsinkach, lecz nawet osiągnęła tam wtenczas order. Tak, hipoterapia jest niezwykle niezawodna, przeto warto się nią zainteresować.