babcia

Bolączki społeczeństwa starzejącego się

podobnie jak krajobrazy ulegają zmianie o każdej porze roku, jednocześnie zmienia się nasze środowisko, osoby, z którymi obcujemy, sprawy, jakie mamy, wspominki pomału pokrywające się bladymi punktami… Nic jednakowoż nie jest tak zauważalne i trudne do zniesienia, jak pełzająca starość. Jeszcze przed chwilniedawno byliśmy młodzi, cieszyliśmy się życiem, a obecnie jesien życia i w zależności od genów – raz korzystniej, raz beznadziejnie. dzisiaj przybywa w Polsce osób w podeszłym wieku, a w tym samym czasie brakuje narodzin, a wszak nie zawsze tak było…

Ranking Lekarzy - opinie o lekarzach
Źródło: RankingLekarzy.pl
zaraz po wojnie było całkiem inaczej. Po hekatombie wojny, milionach zabitych żołnierzy i cywilów, zaraz po przywróceniu pokoju ludzie zaczęli brać się za odbudowywanie i za prokreację. Przyrost naturalny był gigantyczny, najbardziej znaczny zaś jego wzrost przypadł na lata 70. i 80., gdy Polsce nie groziła już żadna wojna (chociaż|choć późniejszy stan wojenny stał się taką niedobrą wróżbą), a ludziom żyło się lepiej. Lata 70. były okresem Gierka, który za zachodnie pożyczki budował Polskę, stawiał nowe osiedla, otwierał przedszkola, rozpieszczał rodziny wysyłając je na urlopy. Co prawda, dopiero po kilkunastu latach naród dowiedział się, skąd te dofinansowania pochodziły i jak dużo jest do zapłaty, lecz wtedy nikt o tym nie myślał. Żyło się chwilą, było się młodym. Nawet dzisiaj jak zapytamy 60-latków o najwspanialsze momenty w życiu to wspomną o latach epoki gierkowskiej…

W tamtym okresie, przeciwnie niż obecnie, porodówki były przeciążone, dzieci rodziło się tak dużo, iż były wszędzie, wypełniały krajobraz, świadczyły o żywotności odrodzonego po wojnie narodu. w dzisiejszych czasach zamiast zapchanych porodówek mamy coraz bardziej oblegane oddziały geriatryczne (geriatria katowice). Geriatria, czyli dział lekarski troszczący się ludźmi w podeszłym wieku dzisiaj ma swój czas.

Jeśli ta problematyka Cię absorbuje, bez ociągania kliknij ten odnośnik. Omawiana w tamtym miejscu nasza strona (https://niwki.pl/produkt/olej-z-czarnuszki/) na pewno też Cię wciągnie!

Mała skala narodzin to nie jedynie skutek przemian, jakie zaszły. Lata 90. to okres kapitalizmu i wyścigu za finansowym spełnieniem, skończyła się polityka prorodzinna, a to praźródło tendencji – deficytu narodzin. obecnie obserwujemy skutki.

Tak to już jest, bez zmian nie ma życia, zmiana to przecież samo życie. Miejmy nadzieję jednak, iż będzie tworzona większa ilość oddziałów geriatrycznych, a nasze duże ośrodki miejskie, jak Warszawa, Kraków czy Katowice, wznoszone dla młodych i sprawnych zostaną, choć trochę przystosowane dla potrzeb osób w podeszłym wieku.